Macbook nie włącza się
Macbook nie włącza się
MacBooki, mimo niezwykłej wydajności i przyjazności dla użytkownika, również okazjonalnie ulegają awariom. Zniszczenia może wywołać szczególnie zalanie lub uszkodzenie mechaniczne laptopa (upadek, silne wstrząsy itp.). Gdy MacBook nie chce się włączyć, na twarzach większości użytkowników pojawia się blady strach.
Może być to oznaka poważnego uszkodzenia, ale nie musi, dlatego nie warto panikować. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie, by sprawić, żeby MacBook się uruchomił. Gdy nie zadziałają, konieczne będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu, najlepiej takiego, który specjalizuje się w naprawach urządzeń Apple.
Ważne: jeśli MacBook został zalany, nie należy podejmować prób jego włączenia. Trzeba go wówczas niezwłocznie odłączyć od źródła zasilania i dostarczyć do serwisu. Im szybsza reakcja, tym większa szansa na uratowanie laptopa.
Jeśli Twój MacBook Pro lub MacBook Air się nie uruchamia i masz pewność, że układy nie zostały wcześniej mechanicznie uszkodzone, oto co możesz samodzielnie zrobić w domu:
Wymuś wyłączenie i ponowne włączenie komputera Mac (naciśnij przycisk zasilania i przytrzymaj przez minimum 10 sekund – jeśli komputer jest włączony, wymusi to jego wyłączenie);
W razie potrzeby przywróć oprogramowanie sprzętowe (do odtworzenia systemu będzie potrzebny inny Mac z macOS Catalina 10.15.6 lub nowszym).
CO ROBIĆ, GDY MACBOOK NIE CHCE SIĘ WŁĄCZYĆ?
MacBook nie chce się włączyć? Po pierwsze sprawdź, czy Twój sprzęt faktycznie się nie włącza, a nie tylko występuje problem z poprawnym uruchomieniem. Jak dokonać diagnozy czy Mac nie uruchamia się? Naciśnij przycisk zasilania. Jeśli komputer nie wydaje żadnych dźwięków, nie słychać pracy wentylatora czy dysku, a na ekranie nie pojawia się żaden obraz, oznacza to, że MacBook nie chce się włączyć.
Sygnały wydawane przez urządzenie lub pojawiające się na ekranie obrazy to z kolei znak, że MacBook nie uruchamia się prawidłowo. Słyszysz dźwięki, ale ekran pozostaje czarny? Sprawdź, czy to właśnie w nim nie tkwi problem, zwiększając jasność. Być może konieczne będzie dokonanie wymiany matrycy lub całego ekranu LCD. W przypadku jednak, gdy MacBook nie chce się włączyć, spróbuj następujących metod włączenia sprzętu.
CO ROBIĆ, GDY MACBOOK NIE CHCE SIĘ WŁĄCZYĆ?
Etap pierwszy – kontrola zasilania, odłączanie akcesoriów
Podłącz ładowarkę i naładuj baterię. Upewnij się, że używasz właściwego przewodu i zasilacza, a problem nie leży w porcie ładowania. Możesz też wypróbować inny kabel lub adapter. Jeśli to działanie nie daje rezultatów, przytrzymaj przycisk zasilania przez 10 sekund, po czym ponownie go naciśnij. Następnie odłącz wszystkie urządzenia przenośne oraz akcesoria i spróbuj ponownie.
Etap drugi – zresetowanie SMC
Mac nie włącza się mimo powyższych działań? Rozwiązaniem może być zresetowanie SMC, czyli kontrolera zarządzania systemem, który odpowiada za problemy z komputerami Apple, wyposażonymi w procesory Intel. Dostępne są 2 sposoby na zresetowanie SMC:
przy wymiennej baterii – najpierw upewnij się, że komputer jest wyłączony (nie pracuje wentylator) i podłączony do zasilania, a następnie wyjmij baterię, naciśnij i przytrzymaj przycisk uruchamiania przez około 5 sekund, włóż baterię ponownie i włącz komputer Mac;
przy wbudowanej baterii – upewnij się, że komputer pozostaje wyłączony (nie pracuje wentylator), następnie naciskach konfigurację przycisków: Shift + Control + Option + przycisk uruchamiania przez około 10 sekund. Zwolnij klawisze i włącz ponownie komputer Mac.
Etap trzeci – bezpieczny rozruch
Przyczyną tego, że MacBook Pro czy MacBook Air nie uruchamia się, może być też uszkodzony dysk lub inne komponenty wewnętrzne – warto spróbować uruchomić MacBooka z partycji odzyskiwania (przytrzymując w trakcie uruchamiania przyciski CMD+R) a następnie w Narzędziach dyskowych uruchomić weryfikację dysku lub w włączyć komputer z wykorzystaniem bezpiecznego rozruchu. Tryb bezpieczny umożliwia poruszanie się po urządzeniu z ograniczonymi funkcjami i podstawowymi modułami. Oto wskazówki, jak to uczynić:
komputery z procesorem Apple – przytrzymaj przycisk uruchamiania do momentu, aż pojawi się okno opcji uruchamiania. Wówczas możesz uczynić to, np. z innego dysku, w trybie bezpiecznym lub w trybie odzyskiwania systemu macOS;
komputery z procesorem Intel – naciśnij przycisk zasilania, a następnie od razu Shift i trzymaj aż do pojawienia się okna logowania – po zalogowaniu w prawym górnym rogu pojawi się informacja „Bezpieczny rozruch”.
Etap czwarty – ponowna instalacja systemu
Jeśli komputer Mac ponownie kilkakrotnie się uruchamia i wyłącza podczas rozruchu w trybie bezpiecznym bądź też wszystkie inne metody włączenia sprzętu zawodzą, należy ponownie zainstalować system macOS z użyciem narzędzia macOS Recovery.
Etap piąty – wizyta w serwisie
Jeśli mimo podjętych prób Mac się nie uruchamia wcale lub robi to, ale nieprawidłowo, pomóc mogą nasi fachowcy, którzy dokonają diagnozy i niezbędnych napraw bądź też wymiany komponentów.
MACBOOK NIE URUCHAMIA SIĘ – MOŻLIWE PRZYCZYNY
Nie ma znaczenia, ile lat ma Twój sprzęt. Czasem po prostu tak się dzieje, że MacBook nie uruchamia się – niezależnie od tego czy ma kilka miesięcy czy kilka lat. Znaczenie natomiast ma to, jaka jest przyczyna tego, że Mac się nie włącza, ponieważ to od niej zależy, w jaki sposób będziemy postępować, by uruchomić komputer. Jakie mogą być przyczyny tego, że MacBook Air czy MacBook Pro nie włącza się? Oto te, które diagnozujemy najczęściej:
zalanie urządzenia,
uszkodzenie mechaniczne po upadku urządzenia,
uszkodzona bateria,
problemy z zasilaniem sprzętu,
przegrzany MacBook,
przeciążony lub uszkodzony dysk twardy,
uszkodzony system bądź urządzenia zewnętrzne i akcesoria.
MACBOOK AIR NIE URUCHAMIA SIĘ – CO ZROBIMY W SERWISIE?
Jeśli MacBook nie włącza się mimo podjętych przez Ciebie kroków, należy zanieść go do zaufanego serwisu. Nasz fachowiec w pierwszej kolejności dokona bezpłatnych oględzin komputera, by stwierdzić przyczynę jego stanu. Może to być uszkodzenie systemu lub dysku twardego, a także awarie mechaniczne i wiele innych czynników. Ich rozpoznanie jest jednak kluczowe, by skutecznie usunąć usterkę.
Jeśli MacBook nie chce się włączyć przez zalanie lub np. po upadku, nie obejdzie się bez rozebrania obudowy i sprawdzenia jego podzespołów. Konieczna może być też wymiana niektórych komponentów. Warto w tym przypadku zaufać doświadczonemu serwisowi – takiemu jak nasz – który przeprowadzi wszystkie prace rzetelnie i sprawnie.