Układ zasilający i złącze ładowania MacBook

ZASILACZ I ZŁĄCZE ŁADOWANIA MACBOOK AIR, MACBOOK PRO – NAPRAWA

Efektywne korzystanie z MacBooka jest uwarunkowane stanem jego baterii i układu zasilania. To dzięki ich prawidłowemu działaniu laptop możesz zabrać ze sobą, gdzie tylko chcesz, ciesząc się jego wydajnością i funkcjonalnością. Co istotne, układ zasilania w MacBooku to nie tylko ładowarka – oprócz napełniania akumulatora czy zarządzania energią, ma również wiele innych funkcji. Oczywiście, kiedy popsuje nam się sama ładowarka do MacBooka, potrzebna będzie naprawa zasilacza MacBook Air lub MacBook Pro, to nasz serwis świetnie sobie z tym poradzi.

Dlatego jego uszkodzenie może skutkować m.in. brakiem reakcji przy naciskaniu przycisku Power, niewłaściwą pracą wentylatorów lub nieprawidłowym działaniu diod czy też podświetlenia klawiatury. Możliwa jest jednak zarówno naprawa, jak i wymiana układu zasilającego, która pozwala się pozbyć utrudniających korzystanie z komputera „dolegliwości”. Niekiedy problemy z energią wynikają też z uszkodzeń występujących w obrębie zasilacza lub złącza ładowania, które fachowiec również bez problemu podda naprawie.

ZASILACZ I ZŁĄCZE ŁADOWANIA MACBOOK AIR, MACBOOK PRO – NAPRAWA

Skąd wiadomo, że MacBook potrzebuje pomocy właśnie z układem zasilającym? Objawów może być wiele. Najczęściej podejrzenia tego typu pojawiają się, gdy laptop nie ładuje się poprawnie lub po prostu nie chce się włączyć. Niekiedy też bateria znacznie traci na wydajności, bardzo szybko rozładowując się po odłączeniu od zasilania. Naprawa układu zasilającego może być jednak potrzebna również w przypadku mniej typowych i oczywistych problemów.

Wspomniane już nieprawidłowe działanie podświetleń i diod, znaczne spowolnienie działania mimo niewielkiego obciążenia procesora, a nawet niepoprawne reagowanie na zamykanie i otwieranie pokrywy MacBooka to najczęściej sygnały świadczące o uszkodzeniu układu zasilającego. Z kolei nieprawidłowe ładowanie lub wręcz brak możliwości podłączenia komputera do zasilania to najczęściej objawy uszkodzonego gniazda ładowania albo ładowarki. Czasami też w takim przypadku laptop „zrywa” połączenie ze źródłem prądu. Wymiana lub naprawa złącza ładowania może być też konieczna, gdy utknęła w nim końcówka od zasilacza.

NAPRAWA ZASILACZA MACBOOK – DIAGNOZA

Zastanawiasz się, czy konieczna jest naprawa ładowarki MacBook? Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci postawić diagnozę, zanim zgłosisz się do serwisu!

Sprawdzenie zasilania – upewnij się, że gniazdko, do którego wpinasz zasilacz, jest sprawne. Jeśli Twój Macbook nadal się nie ładuje, wyłącz komputer i zamknij klapę na ok. minutę, a następnie otwórz i spróbuj naładować komputer. Nie pomogło? Zresetuj kontroler SMC.

Sprawdź wtyczkę lub przewód MagSafe – jeśli masz inny komputer Apple z tym samym zasilaczem, spróbuj zamieć przewód zasilający i sprawdzić, czy w takim przypadku dojdzie do ładowania sprzętu. Jeśli tak, to zalecana jest naprawa ładowarki MacBook.

Zaobserwowałeś iskrzenie, uszkodzenie lub odbarwienie zasilacza – koniecznie wymień go na nowy lub zgłoś się do serwisu, by wykonać naprawę zasilacza MagSafe.

Sprawdź port zasilania – miejsce, do którego podłączasz złącze MagSafe, powinno być czyste i wolne od zanieczyszczeń.

Przegrzanie – jeśli zasilacz nagrzał się, powinno pomóc jego odłączenie od zasilania i odczekanie około godziny. Później ponownie sprawdź, czy zasilacz działa. Jeśli nie – odwiedź serwis, by wykonać naprawę zasilacza MagSafe.

Sprawdź dostępność uaktualnień – czasem pojawiają się uaktualnienia oprogramowania sprzętowego, które sprzyjają lepszej komunikacji z zasilaczem. Jeśli MacBook, MacBook Air albo MacBook Pro ładuje się, np. zbyt wolno, warto zerknąć do dostępnych uaktualnień oprogramowania.

CZY MAGSAFE TO ŁADOWARKA, CZY ZASILACZ DO MACBOOKA? CZYM TO SIĘ RÓŻNI?

Oba urządzenia są do siebie podobne i różnica tkwi w tym, który z parametrów – napięcie czy natężenie prądu – jest stały, a który może się zmieniać. Zasilacz dostarcza napięcia o ustalonej i niezmiennej wartości, np. w przypadku MagSafe 2 o mocy 30W będzie to stałe napięcie 15V, przy zmiennym natężeniu oscylującym wokół 2 amperów. Prąd, jaki popłynie przez urządzenie ustala obciążenie i może być mały lub duży, ale napięcie w zasilaczu się nie zmienia.

Natomiast w ładowarce regulacja dotyczy prądu wyjściowego, który jest niezmienny – na przykład 3A, a to napięcie na wyjściu ładowarki może się zmieniać. Wysokość napięcia ustala bateria (akumulator) – kiedy jest rozładowana, jest małe, a gdy naładowany duże. Dla przeciętnego Kowalskiego nie ma różnicy między ładowarką do MacBooka, a zasilaczem i stosuje te nazwy zamiennie. Zresztą takie układy zasilania jak MagSafe 1 czy MagSafe 2 łączą w sobie cechy i ładowarki (które zmieniają napięcie, żeby naładować baterię w MacBooku), i zasilacza (o stałym napięciu, potrzebnym do zasilania naszego komputera).

NAPRAWA UKŁADU ZASILAJĄCEGO LUB ZŁĄCZA ŁADOWANIA – JAK TO ROBIMY?

Niezależnie od rodzaju uszkodzeń i ich objawów, „wizyta” Twojego MacBooka w naszym serwisie rozpoczyna się od dogłębnej diagnostyki. Sprawdzamy działanie wszystkich komponentów, by móc ustalić przyczynę awarii i usunąć ją jak najmniej inwazyjnie. Czasami wystarczy wymiana zasilacza, by laptop znowu zaczął prawidłowo się ładować.

Innym razem pomoże niewielka naprawa układu zasilającego polegająca np. na jego resecie. Dopiero po dogłębnej diagnozie podejmujemy dalsze kroki. Naprawa lub wymiana złącza ładowania zazwyczaj sprawdza się, gdy MacBook nie reaguje na podpięcie zasilacza. Z kolei inne objawy mogą skutkować koniecznością wymiany układu zasilającego, która jest dość złożoną i nie zawsze opłacalną procedurą.

NASZA OFERTA – NAPRAWA ZŁĄCZA ŁADOWANIA LUB UKŁADU ZASILAJĄCEGO W MACBOOKU

Nasi specjaliści doskonale poradzą sobie z każdą awarią sprzętu firmy Apple. Obsługujemy wszystkie MacBooki (w tym MacBook Pro i MacBook Air) dowolnej generacji, dokonując trafnej diagnostyki i profesjonalnie usuwając usterkę. Dokonujemy naprawy lub wymiany następujących produktów: MagSafe 1 T 60W, MagSafe 1 L 60W, MagSafe 1 L 85W, MagSafe 2 T 45W, MagSafe 2 T 60W, MagSafe 2 T 85W, MagSafe 3 i innych.

Jeśli masz problem z ładowarką do MacBooka – nie zwlekaj, tylko skontaktuj się z naszymi specjalistami! Wprawdzie każdy model ze złączem USB-C można ładować za pomocą dowolnego zasilacza lub wyświetlacza USB-C, jednak dla osiągnięcia maksymalnej wydajności ładowania zalecane jest używanie oryginalnego zasilacza oraz przewodu zasilającego USB-C. Nie bez powodu zatem tak popularną usługą jest naprawa ładowarki MacBook.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!