MacBook jest złożonym urządzeniem, w którym każdy podzespół decyduje o efektywności. Wystarczy, że jeden z nich zawodzi, a grafika nie chce się wyświetlać lub czas reakcji myszki jest dość długi. Dodając do tego przegrzewanie i wyłączanie się urządzenia, z pewnością możesz myśleć o wymianie go na nowy. Zanim to zrobisz, sprawdź, czy sytuacji nie uratuje nowy dysk.
Dlaczego MacBook zwalnia?
Kupując nowe urządzenie, nikt nie zakłada, że będzie z niego korzystał wiecznie. Po pewnym czasie jednak przyzwyczaja się do sprzętu i gromadzi w nim bogate zasoby gier, plików tekstowych, zdjęć czy muzyki. Niestety, jak każde urządzenie, również MacBook w czasie eksploatacji zużywa się i starzeje. Efektem są problemy takie jak brakujące miejsce na dysku, utrata ostrości obrazu czy spowolnienie pracy. To ostatnie może mieć kilka przyczyn, które wskazują na problem i potrzebę jego naprawy. Jedne z nich możesz wykonać samodzielnie, do innych potrzebny Ci będzie specjalny serwis komputerów Mac w Warszawie.
Do czynników, które powodują zwolnienie pracy MacBooka, zaliczają się:
- brak miejsca na dysku – maksymalnie wypełniona przestrzeń sprawia, że system nie ma wolnej przestrzeni na wykonywanie różnych operacji. Do prawidłowej pracy system potrzebuje około ok. 10% – 20% miejsca więcej niż sam zajmuje. Jest ono niezbędne do umieszczania plików tymczasowych oraz pliku wymiany,
- nagromadzenie plików tymczasowych – zazwyczaj jest efektem pominięcia ważnego etapu czyszczenia systemu, w którym pozostaje wiele niepotrzebnych śmieci,
- instalacja aplikacji, które uruchamiają się podczas startu systemu lub pracują w tle,
- brak systematyzacji plików użytkownika. Wiele plików i folderów umieszczonych na pulpicie wymaga długiego czasu ładowania. Użytkownicy MacBooków mają też zwyczaj otwierania wielu zakładek w przeglądarkach, które ładują się przy każdym starcie systemu,
- zbyt mała pojemność pamięci RAM,
- wolne łącze sieciowe,
- mały dysk w standardzie HDD.
Kiedy przydaje się wymiana dysku?
Branża elektroniczno-informatyczna należy do najszybciej rozwijających się. W każdym roku na rynek trafiają nowsze, doskonale urządzenia oraz lepsze i szybsze podzespoły. Podążanie za tymi nowinkami technologicznymi wymagałoby wymiany sprzętu co kilka miesięcy. Nie zawsze jest to konieczne, ale warto spojrzeć na podzespoły, których wymiana jest wskazania. Do takich zalicza się właśnie dysk twardy.
Nie wszystkie wymienione wcześniej powody spowolnienia pracy MacBooka wynikają z zawodnego dysku. Faktem jest jednak, że stanowi on tzw. wąskie gardło, które może ograniczać przepływ informacji i przetwarzanie danych cyfrowych nawet, jeśli procesor i płyta główna są bardzo wydajne. Jeśli w swoim urządzeniu nadal masz model HDD, przyda się wymiana dysku w MacBooku na znacznie nowszy i szybszy SSD.
Nowa technologia, znacząco wyprzedza dyski talerzowe pod względem szybkości pracy. Dlatego, nawet jeśli Twoje zasoby nie są duże lub przechowujesz pliki na nośnikach zewnętrznych, zastąpienie starego modelu nowym znacznie usprawni pracę systemu. Dodatkowymi zaletami są cicha praca SSD-ków i mniejsze zużycie energii. Ponadto Twój MacBook straci też nieco na wadze.