Firma Apple w każdym kolejnym roku wprowadza na rynek nowe rozwiązania, które wyróżniają się większą wydajnością i możliwościami wykorzystania urządzeń. Od czasu do czasu pojawiają się też innowacje, takie jak autorski układ Apple M1, który od 2020 roku stanowi stały element MacBooków. Jego obecność odnotowano też w dwóch najnowszych modelach laptopów, których premierę firma przygotowała na 2021 rok. Są to MacBook Pro 14 i jego większy brat – MacBook Pro 16.
MacBook Pro 14 – pierwszy model z 14-calowym ekranem
Na 2021 rok firma Apple zapowiedziała premierę dwóch modeli laptopów, które rozszerzą dotychczasową ofertę tych urządzeń. Na szczególną uwagę zasługuje „czternastka”, czyli pierwszy notebook wyposażony w 14-calowy ekran, w którym jako podświetlenie LCD zastosowano technologię Mini LED. Wspomniany model jest nowszą, ulepszoną wersją MacBooka Pro 13. Do rozwiązań technologicznych, które wyróżniają te urządzenie, zaliczają się:
- wspomniany wcześniej autorski układ ARM M1, który zastąpił wcześniejszy układ Intela,
- ekran Mini LED, z luminacją do 1000 nitów, po raz pierwszy wykorzystany w modelu Apple,
- pełnoprawne porty komunikacyjne: HDMI, MagSafe, a także czytnik kart pamięci SD,
- wyeliminowanie Touch Bara,
- 14-calowy ekran wkomponowany w okrojoną ramkę 13-calowego poprzednika, co pozwoliło zachować ten sam format urządzenia.
Przynajmniej dwa z tych elementów mogą być przykładem wdrożenia rozwiązań zapowiadanych przez Apple już od dłuższego czasu. Są to Mini LED oraz porty, które producent wyeliminował ze swoich urządzeń w 2016 roku. Pracownicy serwisu komputerów Mac w Warszawie doskonale wiedzą, jakie problemy stwarzał ich brak, ograniczający możliwość podłączania jakichkolwiek dodatkowych urządzeń, w tym również zawodnych „applowskich” hubów.
Ważnym kierunkiem zmian w projektowaniu nowego MacBooka Pro 14 było upodobnienie go do klasycznego laptopa. Dowodami na to są rezygnacja z Touch Bara i przywrócenie portów.
Odświeżony MacBook Pro 16 dla profesjonalistów
Obok czternastocalowego Maca w 2021 roku na rynku ma się też pojawić drugi model MacBook Pro 16, w odświeżonej wersji. Podobnie, jak jego mniejszy brat, również będzie on wyposażony w autorski układ ARM M1 oraz matrycę Mini LED. Model został stworzony z myślą o projektantach i artystach, którzy do tworzenia swoich dzieł potrzebują wydajnych procesorów i kart graficznych.
Atutem modelu jest duży wyświetlacz Retina o przekątnej 16 cali, ale to nie jedyna jego mocna strona. Producent umieścił w nim:
- grafikę nowej generacji AMD Radeon Pro serii 5000M,
- superszybkie 8-rdzeniowe procesory,
- bardzo pojemną pamięć masową, nawet do 8 TB,
- klawiaturę Magic Keyboard,
- sześć głośników oraz mikrofony studyjne,
- 64 GB RAM,
- baterię o bardzo dużej pojemności, pierwszą tego typu w MacBookach.
Do innowacyjnych rozwiązań zalicza się też układ chłodzenia, któremu w tak wydajnym urządzeniu są stawiane szczególnie wysokie wymagania. Natomiast pojemna pamięć masowa SSD sprawia, że wymiana dysku w MacBooku z powodu braku miejsca, nie będzie potrzebna przez wiele lat. Najnowszy MacBook Pro 16 jest szybkim, wydajnym i pojemnym modelem przeznaczonym dla profesjonalistów, którzy mają bardzo wysokie oczekiwania w odniesieniu do przetwarzania danych, renderowania modeli 3D, miksowania wielu ścieżek audio czy kompilowania i testowania kodów.