Trudno wyobrazić sobie bardziej osobiste urządzenia niż smartfon i laptop. Doskonale wie o tym każdy użytkownik komputera Mac, który wykorzystuje swój sprzęt jako narzędzie pracy, rozrywki, a także bibliotekę ważnych plików – muzyki, filmów, a przede wszystkim prywatnych zdjęć stanowiących cenne pamiątki. Nawet najdoskonalsze urządzenia bywają zawodne, więc kopia zapasowa Mac stanowi dobre rozwiązanie na wypadek uszkodzenia komputera lub pamięci masowej. Tworzenie kopii zapasowych nie jest trudne i może odbywać się automatycznie w regularnych odstępach czasu.
Backup MacBooka można wykonać na dwa sposoby – dzięki usłudze iCloud, a przede wszystkim poprzez program Time Machine przeznaczony właśnie do tworzenia kopii zapasowych. Jak wykonać backup dysku korzystając z obu narzędzi? Jak odzyskać zawartość komputera instalując kopię zapasową? Wyjaśniamy!
Regularne tworzenie kopii zapasowej – dlaczego to się opłaca?
Zanim przedstawimy, jak działają aplikacja Time Machine oraz iCloud Drive gromadzący dane w chmurze oraz jak wygląda przy ich pomocy tworzenie kopii zapasowej, zastanówmy się, dlaczego warto regularnie wykonywać backup.
Backup komputera Mac – najważniejsze powody tworzenia kopii zapasowej:
- Wymiana komputera Mac – w tym przypadku kopia zapasowa pozwala „przesiąść się” na nowe urządzenie nie tracąc plików zgromadzonych w ciągu poprzednich miesięcy i lat oraz preferencji systemowych;
- Bezpieczeństwo danych – kopię zapasową warto wykonywać na wypadek uszkodzenia komputera Mac lub jego kradzieży. Backup na dysku zewnętrznym lub w chmurze zapobiegnie utracie danych;
- Serwis komputera mac – warto zrobić backup MacBooka, gdy ma on trafić do serwisu, zwłaszcza jeśli urządzenie zostanie wyposażone w nowy dysk twardy;
- Pomyłka związana z plikami – tworzenie kopii zapasowych stanowi dobre rozwiązanie na wypadek nieumyślnego usunięcia lub niechcianej modyfikacji plików.
Z tych właśnie powodów opłaca się robić okresowe backupy, najwygodniej przy pomocy domyślnej aplikacji Time Machine.
Jak utworzyć kopię zapasową wybierając Aplikację Time Machine?
Tworzenie kopii zapasowej w aplikacji Time Machine nie jest trudne. Aby w pełni zabezpieczyć dane, warto wykorzystać zewnętrzny dysk twardy jako dysk backupu. Jak przebiega wykonywanie kopii zapasowej na komputerze Mac krok po kroku?
Aplikacja Time Machine wbudowana w komputer Mac
Time Machine to narzędzie, w które domyślnie jest wyposażony każdy komputer Mac. Aby mieć stały dostęp do aplikacji Time Machine i pochodzących z niej komunikatów oraz wygodnie tworzyć kopie zapasowe, warto przypiąć narzędzia do menu, tak by ikona Time Machine była łatwo dostępna u dołu ekranu.
Podłączenie zewnętrznego dysku twardego
W przypadku komputera Mac wyposażonego w jeden dysk twardy kopia zapasowa pozwoli stworzyć cenny backup na wypadek utraty plików, jednak poza przypadkiem bezpośredniego uszkodzenia dysku. Rozwiązaniem zapewniającym większe bezpieczeństwo jest użycie poprzez Time Machine zewnętrznego dysku twardego i przechowywanie właśnie na nim kopii plików systemowych i bibliotek.
Wybór dysku backupu
Po podłączeniu dysku zewnętrznego aplikacja Time Machine powinna zapytać użytkownika, czy będzie on służył do tworzenia kopii zapasowej. Jeśli tak się nie stanie, należy uruchomić preferencje systemowe i Time Machine, a następnie samodzielnie wybrać, na którym zewnętrznym dysku SSD ma odbywać się tworzenie kopii zapasowych. Dysk backupu powinien mieć większą pojemność niż pamięć masowa na komputerze Mac.
Tworzenie kopii zapasowej
Gdy dysk zewnętrzny zostanie podłączony i zidentyfikowany, można przejść do tworzenia kopii zapasowych. Bez ręcznej konfiguracji aplikacja Time Machine rozpocznie tworzenie kopii zapasowych automatycznie z częstotliwością:
- co godzinę – dla stanu z ostatniej doby,
- codziennie – dla stanu z ostatniego miesiąca,
- co tydzień – dla stanu z wszystkich poprzednich miesięcy.
Kiedy dysk zewnętrzny wyczerpie swoją pamięć, rozpocznie się nadpisywanie starszych kopii zapasowych. Warto pamiętać, że kopia zapasowa w aplikacji Time Machine może zostać w każdym momencie wykonana ręcznie, a częstotliwość backupów dysku da się zmodyfikować w nowszych wersjach systemu Mac OS.
Jak odtworzyć Maca z dysku backupu?
Wykonaną kopię zapasową można bez przeszkód wykorzystać do odtworzenia komputera Mac z backupu, na przykład po ponownej instalacji systemu. Przenoszenie danych z kopii zachodzi przy pomocy Asystenta Migracji, który pozwala wybrać pliki do odzyskania i prowadzi użytkownika przez kolejne kroki.
Jak utworzyć kopię zapasową przy pomocy narzędzia iCloud?
Tworzenie kopii zapasowej jest możliwe również w chmurze, bez korzystania z dysku, a przy pomocy usługi iCloud Drive, o ile użytkownik jest jej subskrybentem. Aby stworzyć backup w chmurze, należy uruchomić preferencje systemowe, wybrać iCloud i następnie iCloud Drive. Teraz wystarczy jedynie wskazać na dysku pliki, których kopie zapasowe mają trafić na serwer i rozpocząć tworzenie backupu.
Użytkownicy posiadający więcej niż jeden komputer Mac powinni wiedzieć, że proces musi zostać powtórzony na drugim komputerze, by kopie zapasowe dotyczyły także zgromadzonych na nim danych.
Regularne tworzenie backupu jest niezwykle wygodne dla posiadaczy MacBooków – wymaga jedynie niewielkiego wysiłku. Skorzystaj z ułatwień i przekonaj się do dbania o ograniczenie ryzyka utraty plików.
Masz problemy z MacBookiem? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!