Firma Apple znana jest ze swoich innowacyjnych rozwiązań, które swoją pomysłowością często wyprzedzają konkurencję o dobrych kilka lat. Rozwiązania te są zarówno efektowne, jak i efektywne – niejednokrotnie rewolucjonizując branżę lub wyznaczając nowe trendy. Tak było z odtwarzaczem iPod, który zmienił sposób słuchania muzyki, z iPhonem, który był “pierwszym telefonem bez klawiatury” i podobnie rzecz ma się z gładzikiem Force Touch.
Technologia Force Touch to rozwiązanie, które zostało zaprezentowane przez firmę Apple już w 2014 roku. Jest to innowacyjna propozycja, dzięki której touchpad posiada “głębię” i rozpoznaje, nie tylko pozycje przesuwanych po nim palców, ale również dwustopniową siłę nacisku. Dzięki temu mamy większą kontrolę oraz szersze możliwości z poziomu samego gładzika.
Haptyka i mocne kliknięcie
Dodatkowe funkcje, z których można skorzystać w gładziku Force Touch, są sygnalizowane za pomocą haptyki, czyli wywoływania delikatnych wibracji przez gładzik, gdy wykonujemy jakąś czynność. Tym samym komputer ma możliwość wysłania do nas swoistej informacji zwrotnej, co jest unikatowym doświadczeniem. Gładzik może nas poinformować na przykład o zaakceptowaniu wydanego mu polecenia lub zakończeniu jakiejś czynności.
Gładzik Force Touch wprowadza również pojęcie mocnego kliknięcia, czyli drugiego, głębszego poziomu nacisku, który możemy osiągnąć, naciskając mocniej na gładzik. Na czym to polega? Połóż palec na gładziku Force Touch i lekko go przyciśnij – poczujesz lekką wibrację – to Twoje podstawowe kliknięcie. Teraz, nie odrywając palca, naciśnij gładzik jeszcze mocniej – poczujesz drugi sygnał wibracyjny jest to właśnie mocne kliknięcie. Jeśli naciśniesz z odpowiednią mocą w jedno miejsce na gładziku, poczujesz dwie krótkie, delikatne wibracje, czyli obydwa kliknięcia “na raz”.
Możliwości Force Touch
Funkcje i możliwości, jakie daje Force Touch, są naprawdę ogromne i różnią się od siebie w zależności od używanej aplikacji, funkcji systemowej, a także ustawień gładzika. Gama funkcji wywoływanych przez mocne kliknięcie jest naprawdę szeroka i pełną jej listę można znaleźć na oficjalnej stronie Apple. Poniżej zaprezentujemy część najciekawszych i najczęściej używanych możliwości.
Na przykład, jeśli korzystamy z aplikacji Wydarzenia i użyjemy mocnego kliknięcia na datę i wydarzenie spowoduje to dodanie ich do Kalendarza.
Podczas przeglądania dowolnej strony internetowej lub maila, mocne kliknięcie fragmentu tekstu wyświetli dodatkowe informacje o zaznaczonej frazie, ze źródeł takich jak słownik lub Wikipedia.
Gdy używamy systemowego Findera, mocne kliknięcie nazwy pliku umożliwia edycję jego nazwy. Natomiast mocne kliknięcie ikony pliku powoduje wyświetlenie podglądu zawartości pliku w trybie Szybki przegląd.
Korzystając z map, mocne kliknięcie na dowolną lokalizację spowoduje umieszczenie w tym miejscu pinezki. Podgląd takiej lokalizacji wyświetlić możemy też klikając na dowolny adres – na przykład na stronie internetowej.
Mocne kliknięcie ma też różnorodne zastosowanie w dedykowanych aplikacjach Apple – Safari, iMovie, GarageBand, Spotlight czy nawet w Docku.
Gesty Multi-Touch
Kolejną, atrakcyjną funkcją, jaką oferuje gładzik Force Touch, są gesty Multi-Touch. Są to kombinacje i wariacje przesuwania palcami po gładziku. Ich efekty różnią się od siebie w zależności od kierunku przesuwania oraz ilości użytych palców. Gdy opanujemy tę technikę w stopniu, chociażby podstawowym, nasze korzystanie z komputera stanie się dużo szybsze i sprawniejsze.
O jakich gestach dokładnie mowa? Przede wszystkim, trzeba zaznaczyć, że każdy gest można samodzielnie skonfigurować i wybrać reakcję, jaką będzie wywoływał. Podstawowymi, zaproponowanymi przez Apple, gestami są na przykład:
- pomniejszanie lub powiększanie – zsunięcie dwóch palców
- obracanie – obracanie obrazu dwoma palcami
- przewijanie – przeciągnięcie dwoma placami w górę lub w dół
- zmiana strony przesunięciem – przesunięcie w lewo lub w prawo dwoma złączonymi palcami
- wywołanie Centrum Powiadomień – przesunięcie dwoma palcami od prawej krawędzi w lewo
- wywołanie Mission Control – przesunięcie w górę trzema palcami
- wywołanie Launchpada – zsunięcie kciuka i trzech palców.
Wszystkie gesty są zaprezentowane w formie krótkich animacji w Preferencjach Systemowych, gdzie możemy też zmieniać ustawienia gładzika Force Touch.
Ustawienia Gładzika
Aby przejść do wspomnianych ustawień gładzika, należy wejść w menu Apple (na przykład na MacBooku), wybrać opcję Preferencje Systemowe i w wyświetlonym menu kliknąć okienko Gładzik. Tam będziemy mieli możliwość ustawienia szczegółów mocnego kliknięcia oraz gestów Multi-Touch. Część funkcji możemy w ogóle wyłączyć. W ustawieniach gładzika możemy regulować dokładną siłę mocnego kliknięcia oraz szybkość ruchu wskazówki na ekranie przy przesuwaniu palcem po gładziku. Mamy też możliwość włączania i wyłączania gestów Multi-Touch wraz z ich ustawieniami, na przykład dotyczącymi ilości używanych palców do tych gestów.
Należy też pamiętać, że gładzik Force Touch korzysta z zasilania, więc przy wyłączonym MacBooku nie będą wyczuwalne żadne wibracje oraz nie będzie możliwe używanie mocnego kliknięcia ani żadnych gestów.
Jeśli masz inne problemy z touchpadem, sprawdź naszą usługę wymiany gładzika w MacBooku.