Pomimo tego, że Apple dba o wysoką jakość i niezawodność proponowanych rozwiązań, w przypadku MacBook’ów (podobnie jak w przypadku każdego rodzaju elektroniki) trudno jest całkowicie wyeliminować ryzyko usterek i awarii sprzętu. Czy naprawa i wymiana części do MacBook’a się opłaca i w jakich sytuacjach warto rozważyć wymianę sprzętu na nowy?
MacBook – usterki i awarie
Korzystając z niemal wszystkich urządzeń, trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia awarii lub uszkodzenia sprzętu, a także jego zużycia. Z czasem, pojawić się może konieczność wymiany niektórych części MacBook’a – takich jak na przykład taśmy flex / kable fleksyjne lub taśma dysku HDD.
Podobnie jest w przypadku taśmy gładzika (touchpada), której wymiana może być rozwiązaniem problemu z płytką dotykową. Co ważne, naprawa powstałej usterki (jakakolwiek by ona nie była) pozwala nie tylko w dalszym ciągu korzystać ze wszystkich możliwości sprzętu, ale również wpływa na jego cenę w przypadku sprzedaży.
Wartym uwagi usprawnieniem jest również wymiana baterii w MacBooku – niezależnie od tego, czy jest MacBook Air 13 czy MacBook Pro 15, z czasem ulega ona zużyciu, co znacznie wpływa na komfortowe korzystanie z urządzenia w różnych warunkach. Krótszy czas pracy baterii ogranicza mobilność, która jest wyjątkowo ważna w przypadku wszystkich laptopów, uzależniając użytkownika od dostępu do zasilania.
Naprawa i wymiana elementu na nowy, pozwala dać sprzętowi „drugie życie”, szczególnie w sytuacji, kiedy pozostałe komponenty MacBook’a pracują w pełni sprawnie. Ponadto, urządzenia z których korzysta się w różnych warunkach, narażone są na uszkodzenia mechaniczne, jak na przykład zalanie lub upadek. Warto jednak pamiętać, że wystąpienie niefortunnego wypadku nie musi oznaczać konieczności kupna nowego sprzętu. Profesjonalne serwisy umożliwiają uratowanie MacBooka po zalaniu, a także między innymi wymianę obudowy MacBooka lub pozbycie się skutków nieoczekiwanego, nagłego spotkania urządzenia z podłożem.
MacBook – naprawa czy wymiana
Jednoznaczna odpowiedź, na pytanie “naprawiać czy wymieniać” jest trudna. MacBook zdecydowanie nie należy do najtańszych urządzeń, jednak w przypadku awarii warto zastanowić się, czy jest ona opłacalna. Części MacBook, które mogą ulegać uszkodzeniu, a z czasem także zużyciu jest mnóstwo, przez co naprawę sprzętu – np. wymianę taśm flex / kabli fleksyjnych, taśmy dysku HDD lub taśmy gładzika (touchpada) – lepiej zostawić specjalistom.
Na całkowity koszt usługi wpływ ma przede wszystkim rodzaj usterki, model sprzętu, a także cena wysokiej jakości części do MacBook’a (na przykład baterii MacBook Air 13 lub baterii MacBook Pro 15), które zapewniają sprawną pracę i komfortowe korzystanie z urządzenia w różnych warunkach. Rozważając naprawę lub wymianę na inny sprzęt, warto więc wziąć pod uwagę wydatki, jakie związane są z poszczególnymi rozwiązaniami, a także to, w jakim stopniu posiadane i potencjalnie nowe urządzenie może spełniać wymagania jego użytkowników i między innymi na tej podstawie podjąć odpowiednią decyzję.