Sztuczna inteligencja sprawia, że nasze życie staje się coraz bardziej wygodne. Oprogramowanie wkracza do kolejnych jego dziedzin, a jedną z pierwszych, w którym rozgościła się na dobre są urządzenia mobilne. Właściciele smartfonów, a także kolejnych urządzeń od Apple mogą już od ponad dekady korzystać z inteligentnej asystentki osobistej – Siri, która zadebiutowała w 2011 roku przy okazji premiery iPhone4s piątej odsłony systemu operacyjnego iOS.
Na czym polega działanie Siri? W jaki sposób korzystać z inteligentnej asystentki Apple? Jakie są zalety, a jakie wady Siri, zwłaszcza z punktu widzenia polskojęzycznych użytkowników?
Jak działa Siri?
Siri to inteligentna asystentka wspomagająca właścicieli urządzeń Apple – obecnie smartfonów iPhone, tabletów iPad, zegarków Apple Watch oraz komputerów Mac. Sposób działania tego oprogramowania doskonale wyjaśnia jego angielska nazwa – Speech Interpretation and Recognition Interface. Właściciel urządzenia komunikuje się ze swoją inteligentną asystentką wydając komendy głosowe.
Jest to możliwe, ponieważ Siri korzysta z interfejsu konwersacyjnego, którego zadaniem jest rozpoznanie głosu i wypowiedzianych przez użytkownika słów. Oprogramowanie działa na zasadzie inteligentnego uczenia się. Siri ma dostęp do wszystkich aplikacji zainstalowanych na urządzeniu, dlatego potrafi je uruchomić, jak również pozwala użytkownikowi na korzystanie z nich bez konieczności klikania ekran dotykowy.
Ucząca się Siri z czasem coraz lepiej poznaje zarówno głos, jak i preferencje właściciela urządzenia dostosowując rezultaty do jego oczekiwań, na przykład poprzez odpowiednie wyniki wyszukiwań.
Jak skorzystać z Siri?
Chociaż Siri jest oprogramowaniem stale rozwijanym i poszerzanym o kolejne funkcje, już dziś lista możliwych aktywności jest dość imponująca. Właściciel urządzenia korzystający z Siri, a zarazem swojego smartfona regularnie może zaoszczędzić ogrom czasu. Oto przykładowe, popularne funkcje Siri.
Obsługa listy kontaktów
Zacznijmy od jednej z prostszych funkcjonalności. Siri ma dostęp do listy kontaktów i pozwala użytkownikowi szybko przypomnieć sobie zapisany w pamięci numer telefonu, adres email, a nawet datę urodzin osoby przypisanej do danego kontaktu. Ponadto Siri zapamiętuje wzajemne relacje – wystarczy poinformować asystentkę, którym kontaktem jest żona, którym brat, a którym matka. Oczywiście przy pomocy Siri za sprawą jednej komendy da się wykonać połączenie.
Obsługa poczty email
W urządzeniach Apple Siri odpowiada również za obsługę poczty. Wystarczy poprosić asystentkę, aby sprawdziła e-mail. Siri pozwala także na wysyłanie wiadomości, której treść użytkownik wygodnie dyktuje głosowo.
Obsługa kalendarza
Użytkownicy korzystający z kalendarza, szczególnie przy napiętym grafiku są bardzo zadowoleni z Siri. Asystentkę można w dowolnym momencie zapytać o plany na kolejny dzień, popołudnie, a także datę i godzinę konkretnego spotkania. To dobry sposób, by uniknąć spóźnień i nie zapomnieć o planowanych aktywnościach.
Nawigacja po mieście
Siri to asystentka doskonale zaznajomiona z mapą. Zagubieni użytkownicy mogą łatwo odnaleźć sposób na jak najszybsze dotarcie do domu, a tym bardziej hotelu, jeśli znajdują się na wakacjach lub innym wyjeździe. Dodatkowo Siri pomaga w wyszukiwaniu znajdujących się w pobliżu restauracji, bankomatów, przystanków, sklepów i w zasadzie wszystkich obiektów, które aktualnie chciałby odwiedzić użytkownik w nieznanej okolicy.
Sterowanie muzyką
Oprócz tego Siri ułatwia sterowanie muzyką. Wystarczy poprosić asystentkę o uruchomienie playlisty, albo wskazać konkretną piosenkę lub autora. Przeszukiwanie pokaźnych zasobów muzycznych staje się dziecinnie proste.
Wyszukiwanie informacji
Asystentka Siri wspierając użytkownika nie dysponuje wyłącznie danymi zgromadzonymi na telefonie i przyswojoną w ramach uczenia się wiedzą, ale również zasobami całego internetu. Dzięki temu przy jej pomocy można wyszukiwać w sieci dowolnych informacji – na przykład przepisów kulinarnych, aktualnych newsów, wyników sportowych, albo wiedzy naukowej.
Sterowanie inteligentnym domem
Właściciele inteligentnych domów także doceniają Siri. Wystarczy jedna komenda, aby uruchomić domowe ogrzewanie, zgasić światło, sterować roletami czy odtworzyć muzykę. W razie potrzeby to wszystko odbywa się zdalnie, dzięki czemu dom można ogrzewać na przykład na godzinę przed powrotem z pracy.
To tylko wybrane funkcje Siri, bo oprócz nich asystentka pomaga między innymi w tworzeniu notatek uruchamianiu alarmów, wysyłaniu wiadomości SMS, zarządzaniu przypomnieniami czy planowaniu zadań.
Na czym polegają wady i zalety Siri?
Wielu użytkowników urządzeń Apple, zwłaszcza tych, zafascynowanych nowymi technologiami i lubiących oszczędzać czas, nie wyobraża sobie życia bez Siri. Oprogramowanie ma wiele zalet, choć niektórzy wskazują też na wady.
Najważniejsze zalety inteligentnej asystentki Siri:
- Prostota obsługi – aby skorzystać z Siri, wystarczy wydać prostą komendę, na przykład “Hello Siri”, by szybko zyskać dostęp do wszystkich funkcji;
- Multifunkcjonalność – przykłady funkcji obsługiwanych przez Siri podaliśmy wyżej, a to tylko część jej możliwości;
- Obsługa wielu urządzeń – dziś asystentka jest dostępna na smartfonach, tabletach, smartwatchach od Apple i komputerach Mac;
- Poczucie humoru – inteligentna asystentka, podobnie jak inteligentni ludzie, dysponuje poczuciem humoru. Warto zadać jej niekiedy na próbę dość absurdalne pytanie.
Siri posiada również pewne wady, zwłaszcza perspektywy polskich użytkowników:
- Problemy z rozumieniem mowy – pojawiają się, kiedy właściciel mówi szybko i chaotycznie, jednak w gruncie rzeczy zdarzają się dość sporadycznie;
- Brak polskiej wersji językowej – chociaż od premiery Siri minęło już wiele lat, wciąż nie doczekaliśmy się polskiej wersji językowej. Komunikacja z asystentką w rodzimym języku z pewnością byłaby przyjemniejsza, a tymczasem można potraktować Siri jako mini narzędzie do szlifowanie angielskiego lub nauki innych języków obcych.
Trudno przewidzieć, kiedy Apple zdecyduje się na uruchomienie polskojęzycznej Siri. Jednak i bez tego asystentka pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a niekiedy także szybko rozwiązać palący problem!